Jakimi potrzebami kierujesz się podczas jedzenia?

Jakimi potrzebami kierujesz się podczas jedzenia?

Jedząc dostarczamy swojemu organizmowi energii i składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania , ale czy jemy tylko po to, żeby żyć? Jeśli tak, to dlaczego sięgamy po przekąski? Dlaczego głód nie zawsze jest dla nas sygnałem, aby coś zjeść? Znany w świecie psychologii Abraham Maslow stworzył model, który obrazuje hierarchię potrzeb obecnych w naszym życiu. Nazywa się on piramidą potrzeb. Zgodnie z tą koncepcją najpierw zaspakajamy potrzeby znajdujące się najniżej, a dopiero później pojawiają się te z wyższych poziomów.

logo2-1-2

Jak to się ma do jedzenia?

Podstawową kwestią jest fakt, że odżywanie jest jedną z potrzeb fizjologicznych – bazą dominująca nad pozostałymi potrzebami. Dzięki temu, że ją zaspokoimy, możemy skupić się na tych pozostałych. Czy łatwo jest nam się skoncentrować na pracy, nauce, rozrywce, podczas gdy burczy nam w brzuchach? Kto nie zna powiedzenia „Jak człowiek głodny, to zły” albo jeszcze bliżej – „jak Polak głodny, to zły”? Ma ono sens, bo jak mamy dążyć ku górze piramidy, jeśli nie zbudowaliśmy podstawy?

Spełniliśmy pierwszą potrzebę. Czas na kolejną – potrzebę bezpieczeństwa. Żyjemy w czasach, w których na każdym rogu możemy wstąpić po podstawowe produkty spożywcze, jednak nie zawsze tak było. Kartki na mięso, cukier (reglamentacja towarów za czasów PRL-u) to dla nas zaskakujące wspomnienia naszych rodziców i dziadków. Kupowanie na zapas, troska o to, żeby w domu zawsze była mąka? Banalne, ale dla niektórych istotne.

Każdy z nas ma także swój własny styl jedzenia. „Nie wyjdę z domu bez śniadania”, „Obiad bez mięsa, ale jak to?, „Wolę zjeść później niż w pośpiechu”, „Jak mi smutno, to sięgam po kostkę czekolady”, „Za pół godziny jest moja pora na obiad” . Może niektóre z tych zdań są Tobie bliskie. Są one związane z naszymi nawykami, które kreują pewien porządek w naszym życiu. Takie zasady, harmonogramy, przekonania dają nam poczucie bezpieczeństwa. Głód zaspokojony, spiżarnia uzupełniona, ulubione przekąski w razie chandry na swoim miejscu – pełnia szczęścia? Dla mnie jeszcze nie.

Idę wyżej.

Trzecie piętro – potrzeba afiliacji, inaczej przynależności. Skomplikowana, bo zawiera w sobie aż trzy inne: miłości, zrozumienia, wyrażania opinii. I nie chodzi tutaj o miłość do jedzenia, ale o bliskie relacje z innymi ludźmi. Niektórzy manifestują bliskość właśnie poprzez posiłki. Pewnie dlatego kochana babcia podsuwa nam deserek, albo serwuje dokładkę. Pewnie dlatego partner/partnerka przynosi śniadanie do łóżka. Pewnie dlatego wychodzimy ze znajomymi na pizzę. I pewnie dlatego spotykamy się na różne okoliczności przy jednym stole, żeby wspólnie „biesiadować”. Zrozumienie, przestrzeń do wyrażania oraz wymiany opinii i poglądów znajdziemy w grupach ludzi, których łączy wspólna filozofia, przekonania, styl życia, cel (weganie, wegetarianie), w takich, które mają takie same trudności (np. zdrowotne), albo wspólne zainteresowania, np. zamiłowanie do kuchni azjatyckiej, dieta „X”, gotowanie.

Kolejne piętro to potrzeba uznania i szacunku. Równie skomplikowana jak poprzednia, bo jest związana z poczuciem własnej tożsamości, z poczuciem własnej wartości, z samoakceptacją, z akceptacją i szacunkiem okazywanym przez innych. Cieszy nas, kiedy ktoś pochwali naszą potrawę, prawda? J Jesteśmy z siebie dumni, kiedy wyrośnie nam piękny placek drożdżowy. Czujemy się docenieni, kiedy ktoś podziękuje nam za posiłek?
No właśnie. To proste przykłady, ale w tej prostocie drzemie także siła i ochota do dalszego działania.

Robimy zakupy, gotujemy, sprzątamy. Wkładamy sporo wysiłku w przygotowanie potraw, ich podanie i udekorowanie. Po co nam to? Chcemy się uczyć, rozwijać, realizować swoje marzenia – potrzeba samorealizacji. Dla niektórych to gotowanie jest środkiem do jej spełnienia. Być mistrzem kuchni, znanym restauratorem (gwiazdki Michelin?), zaskakującą gospodynią domową, pokonywać własne słabości, poznawać i próbować. Szczyt piramidy. Niektórzy dopiero tutaj osiągają samospełnienie, które daje im olbrzymie poczucie szczęścia.

Zatem czy jedzenie to tylko odżywianie?

Chciałabym, żebyś wiedział(a), że w tej oczywistej czynności kryje się wiele motywacji do szczęścia. Różnimy się pod względem potrzeb. Dla części z nas jedzenie będzie służyć tylko i wyłącznie zaspokojeniu głodu, a dla niektórych może stanowić nawet formę sztuki. Warto zastanowić się nad tym, jakie potrzeby związane z jedzeniem mamy MY, i na którym piętrze piramidy byśmy je umiejscowili.

Źródła:
Maslow A.H.(1990). Motywacja i osobowość, s. 72–92, Warszawa: PAX

Weber M., Ziółkowska B. (2011). Czynniki psychologiczne jako determinanty sposoby żywienia, W: Gawęcki J., Roszkowski W., Żywienie człowieka a zdrowie publiczne”, s. 195 – 218. Warszawa: PWN

Udostępnij post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz